انجام حملات علیه روتر های تاسیسات انرژی هسته ای اوراسیا

انجام حملات علیه روتر های تاسیسات انرژی هسته ای اوراسیا

انجام حملات علیه روتر های تاسیسات انرژی هسته ای اوراسیا

بنا به گفته ی محققان یک روتر هسته ای در حملات سایبری علیه انرژی هسته ای، تاسیسات تجاری، آب، هواپیما و بخش های مهم تولیدی که ایالات متحده ی آمریکا را متهم به انجام آن کرده است، به خطر انداخته است.

براساس یک پست وبلاگ در 16 مارس، محققان Cylance اعلام کردند که اهمیت کشف به مراتب بیشتر از اندازه ی آن است، با توجه به اینکه سازه های اصلی روتر به طور قابل توجهی سخت تر از تشخیص، تجزیه و تحلیل، پچ کردن و بازیابی از سازش های رایانه های شخصی هستند.

در 15 مارس، وزارت امنیت داخلی و اداره تحقیقات فدرال (FBI) گام غیرعادی را برای صدور هشدار از سوی دولت روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت های بحرانی اوراسیا با حملات سایبری گذراندند

آژانس های ایالات متحده اعلام کردند طی یک برنامه تبلیغاتی چند مرحله ای توسط بازیگران سایبری دولتی روسیه، که شبکه های کوچک تجاری را هدف قرار داده اند، جایی که آنها نرم افزارهای مخرب را هدف قرار داده اند، فیشینگ اسکایپ را انجام داده اند و دسترسی از راه دور به شبکه های انرژی را به دست آوردند.

هنگامی که دسترسی به دست می آمد، “بازیگران سایبری دولتی روسیه عملیات شناسایی شبکه را انجام می‌دادند و اطلاعات مربوط به سیستم های کنترل صنعتی (ICS) را جمع آوری می‌کردند”.

این اولین بار بود که دولت ایالات متحده این گونه حملات را به روس ها اعطا کرده است.

محققان Cylance می گویند هدف قرار دادن این زیرساخت ها یک کشف جدی و نگران کننده است زیرا به محض بهره برداری، آسیب پذیری در زیرساخت های اصلی مانند روتر ها به راحتی بسته نمی شود و یا اصلاح نمی شود.