مایکروسافت اولین محصول لینوکس خود را عرضه کرد

مایکروسافت اولین محصول لینوکس خود را عرضه کرد

مایکروسافت اولین محصول لینوکس خود را عرضه کرد

در نهایت اتفاق افتاد، مایکروسافت محصولی با هسته لینوکس خود یعنی Azure Sphere عرضه کرده است.

Azure Sphere یک پشته نرم افزاری و سخت افزاری است که برای محافظت از دستگاه های لبه طراحی شده است. این شامل میکروکنترلر ها، سرویس امنیتی Azure Sphere و اجزای بسیار جالب سیستم عامل Azure Sphere مبتنی بر لینوکس است.

براد اسمیت، مدیرعامل Microsoft، اعلام کرد: “پس از 43 سال، این اولین روزی است که ما یک هسته لینوکس سفارشی را اعلام میکنیم و توزیع خواهیم کرد.”

استیو بالمر، مدیر عامل سابق شرکت Microsoft، که بعدها لینوکس را سرطان نامید، می بیند که مایکروسافت اکنون نیاز به لینوکس دارد.

لینوس توروالدز یک بار گفت، “اگر مایکروسافت همیشه برنامه های کاربردی برای لینوکس را اجرا کند، به این معنی است که من برنده ام”. او برنده است.

البته Microsoft مدت ها پیش برنامه های کاربردی برای لینوکس ساخته است. در سال 2016، مایکروسافت SQL Server را در لینوکس منتشر کرد.

Microsoft همچنین به طور کامل لینوکس را در ابر Azure خود درک کرده است. در اواخر سال 2017، بیش از 40 درصد از تمام ماشین های مجازی در Azure لینوکس بودند. امروز، Microsoft بیش از نیمی از لینوکس در لایو را در Azure پشتیبانی می کند.

این شامل CentOS، CoreOS، دبیان، اوراکل لینوکس، Red Hat Enterprise Linux (RHEL)، SUSE Linux Enterprise Server (SLES)، openSUSE و اوبونتو است.

مایکروسافت مدت هاست که راه خود را برای انتشار اولین سیستم عامل لینوکس خود رها کرده است. این اولین بار نیست که مایکروسافت یک یونیکس فروخته است. این افتخار به مایکروسافت Xenix سال 1980 می رسد.

اخیرا، در سال 2015، مایکروسافت سوئیچ Cloud Azure خود را نشان داد. این یک سیستم عامل کراس پلت فرم مبتنی بر لینوکس برای راه اندازی دستگاه های شبکه مانند سوئیچ های مرکز داده بود. اما این برنامه داخلی بود که هرگز منتشر نشد. با این وجود، کد آن به پروژه Open Compute کمک کرد.

پس از آن، در سال 2016 مایکروسافت نرم افزاری برای باز کردن شبکه در ابر (SONiC) منتشر کرد. این مجموعه ای از اجزای شبکه نرم افزاری مورد نیاز برای شبکه های تعریف شده توسط نرم افزار (SDN) می باشد.

Microsoft در حالی که به لینوکس برای کار با آن نیاز داشت، لینوکس خود را ایجاد نکرد. در عوض، این شرکت به لینوکس دبیان متکی بود.

اما اکنون، با هسته سفارشی لینوکس Azure Sphere خود، مایکروسافت واقعا تبدیل به یک شرکت لینوکس شده است.