بدافزار چیست؟ | What Is Malware

تاریخ انتشار : خرداد ۲۷, ۱۳۹۸
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (5٫00 / 5)

ممکن است هنگامی که مردم راجع به امنیت صحبت می کنند کلماتی مانند ویروس، تروجان، بدافزار و … شنیده باشید. کلمه رایج برای توصیف همه اینها بدافزار است.( بدافزار چیست؟ )

به زبان ساده بدافزار برنامه کامپیوتری برای انجام عملیات خرابکاری است. درحقیقت، کلمه بد افزار ترکیب کلمات Malicious و Software است. مجرمان سایبری بدفزار را روی کامپیوتر یا دستگاه نصب می کنند تا کنترل آنها را بدست بگیرند یا به محتویات آنها دسترسی پیدا کنند. بعد از نصب، این حمله کنندگان از بدافزارها برای جاسوسی از فعالیت های آنلاین تان، دزدیدن رمز عبور یا پرونده هایتان یا استفاده از سیستم تان جهت حمله به دیگران استفاده می کنند. بدافزار حتی می تواند مانع دسترسی شما به فایل هایتان شود و از شما باجگیری کند تا بتوانید دوباره کنترل آنها را بدست بگیرید. ( بدافزار چیست؟ )

بعضی مردم به اشتباه فکر می کنند که بدافزار فقط مشکلی برای کامپیوترهایی که از ویندوز استفاده می کنند است. ویندوز بطور گسترده ای استفاده می شود، پس هدف بیشتر بدافزار هاست. بدافزار هرگونه دستگاهی مثلا کامپیوترهای مک، تلفن های هوشمند یا تبلت را آلوده می کند. هرچقدر مجرمان سایبری کامپیوتر و دستگاه بیشتری را آلوده کنند، پول بیشتری بدست می آورند. در نتیجه، همه هدف حمله آنها هستند حتی شما. ( بدافزار چیست؟ )

بد افزار دیگر تقننی یا توسط هکرهای تازه کار تولید نمی شود بلکه توسط محرمان سایبری بسیار پیچیده تولید می شود. هدف آنها بدست آوردن پول از کامپیوتر یا دستگاه آلوده شما، شاید با فروش داده هایی که از شما بدست آورده اند، فرستادن اسپم، حمله DOS یا اخاذی می باشد.

دامنه کسانی که دست به ساخت و توزیع بدافزار می زنند و از آن بهره می برند از اشخاصی که برای خودشان اینکار را انجام می دهند تا گروه های خلافکار سازمان یافته یا حتی سازمان های دولتی می باشد. کسانی که امروزه بدافزارهای پیچیده می سازند، اغلب به اینکار متعهد هستند و گسترش بدافزارها شغل تمام وقتشان است. بعلاوه هنگامی که بدفزارشان را توسعه دادند اغلب آن را به اشخاص یا سازمان های دیگر می فروشند، حتی به مشتریان شان خدمات بروزرسانی و پشتیبانی عرضه می کنند.

یک راه معمول برای حفاظت از خود، نصب کردن آنتی ویروس از یک فروشنده مورد اعتماد است. اینگونه ابزار، که گاهی نرم افزار ضد بدافزار نامیده می شوند، برای کشف و توقف بدافزارها طراحی می شوند. اما آنتی ویروس نمی تواند همه برنامه های خرابکارانه را بلاک کند و یا پاک کند. مجرمان سایبری بطور مداوم در حال نوآوری، توسعه بدافزارهای جدید و پیچیده تر هستند که ممکن است کشف نشوند. ( بدافزار چیست؟ )

درعوض فروشندگان آنتی ویروس بطور مداوم در حال بروزرسانی محصولاتشان با توانایی جدید برای کشف بدافزار هستند. سال های متمادی اینکار تبدیل به رقابت تسلیحاتی شده است و طرفین سعی کرده اند از طرف مقابل زیرک تر باشند. متاسفانه تبهکاران معمولا یک قدم جلوتر هستند. به این دلیل نمی توانید فقط به آنتی ویروس متکی باشید. در اینجا قدم های بیشتری که باید برای محافظت از خود بردارید را می آوریم :

  • مجرمان سایبری اغلب با بهره برداری از آسیب پذیری های نرم افزارهای موجود در سیستم ها و دستگاه ها آنها را آلوده می کنند. هرچه نرم افزارتان رایج تر باشد، آسیب پذیری هایش کمتر است و آلوده کردنش برای مجرمان سایبری مشکل تر است. بنابراین حتما سیستم های عامل، نرم افزار ها و دستگاه هایتان بطور خودکار بروزرسانی ها را نصب کنند.( بدافزار چیست؟ )
  • راه رایجی که مجرمان سایبری موبایل شما را آلوده می کنند، ساخت نرم افزارهای جعلی، ارسال آن به اینترنت و سپس فریب مردم به دانلود و نصب آن است. به این دلیل فقط از فروشگاه های آنلاین مورد اعتبار دانلود و نصب کنید. بعلاوه فقط نرم افزارهای موبایل نصب کنید که مدت زمان زیادی است به اینترنت فرستاده شده اند، تعداد زیادی از افراد آن را دانلوده کرده اند و تعدادی نظر مثبت در مورد آن داده اند.
  • در کامپیوترها، از حساب کاربری استانداردی استفاده کنید که اختیارات کمتری نسبت به حساب های مدیریت و اصلی دارد. اینکار از اینکه انواع متنوعی از بدافزارها خودشان را نصب کنند بطور مضاعف جلوگیری می کند.( بدافزار چیست؟ )
  • مجرمان سایبری اغلب مردم را با نصب بدافزار برایشان فریب می دهند. برای مثال ممکن است برایتان ایمیل ظاهرا قانونی بزنند که شامل ضمیمه یا لینکی می باشد. شاید اینطور به نظر بیاید که ایمیل از بانک تان یا دوستی است. اما اگر ضمیمه را باز کنید یا روی لینک کلیک کنید، ممکن است کد مخربی را فعال کنید که بدافزاری را روی سیستم نصب کند. اگر پیامی حس قوی فوریت ایجاد می کند، گیج کننده است، یا خیلی خوب به نظر می رسد بطوری که باور کردنی نباشد، می تواند یک حمله باشد، ظنین باشید، عقل سلیم معمولا بهترین دفاع شماست.
  • بطور مرتب از سیستم و فایل هایتان بر خدمات مبتنی بر سیستم ابری، پشتیبان گیری کنید یا فایل های پشتیبان را بصورت آفلاین مثلا بر درایورهای خارجی که به اینترنت وصل نیستند ذخیره کنید. اینکار اجازه نمی دهد بدافزاری تلاش به پاک کردن یا انکریپت کردن پشتیبان هایتان را کند. پشتیبان ها حیاتی هستند، آنها اغلب تنها راه دریافت مجدد فایل ها بعد از آلودگی به بدافزار هستند. ( بدافزار چیست؟ )

درنهایت، بهترین راه برای دفاع علیه بدافزارها بروز نگه داشتن نرم افزار است، نرم افزار آنتی ویروس مورد اعتمادی از فروشنده خوشنام نصب کنید و نسبت به هرکسی که تلاش در جهت فریب دادنتان جهت آلوده سازی سیستم تان دارد خوشیار باشید.


نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *