حملات DDOS چیست؟

تاریخ انتشار : اسفند ۱۸, ۱۳۹۷
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4٫00 / 5)
دسته بندی : حملات Dos و DDoS

در این پست هدف، آشنا کردن شما با نوعی از ایجاد اختلال در وب موسوم به حملات DDOS یا distributed denial of service attack است که بیشترین شیوع را دارد.

حمله DDOS چیست؟
حمله ddos به زبان ساده یعنی سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به یک سرور (کامپیوتر قربانی یا هدف) و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده، پایگاه داده، پهنای باند، حافظه و…) به طوری که سرویس دهی عادی آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود (به دلیل حجم بالای پردازش یا به اصطلاح overload شدن عملیات های سرور)، در این نوع حمله ها در یک لحظه یا در طی یک زمان به صورت مداوم از طریق کامپیوترهای مختلف که ممکن است خواسته یا حتی ناخواسته مورد استفاده قرار گرفته باشند، به یک سرور (با آی پی مشخص) درخواست دریافت اطلاعات می شود و به دلیل محدود بودن قدرت پردازش سرور به کاربران در وضعیت عادی (یعنی قدرت سرور را به تعداد کاربرانش در حالت عادی در نظر گرفته اند نه حالت غیر طبیعی)، مثل حالاتی که کامپیوترهای رومیزی دچار کندی یا توقف کامل می شوند، دچار وقفه در سرویس دهی یا حتی down شدن آن می شود.

چه کسانی حمله ddos را انجام می دهند؟
اصولا حملات ddos با انگیزه های متفاوت ممکن است توسط یک یا چند نفر و یا حتی گروهی از افراد صورت گیرد، اما آماری که تا به امروز به ثبت رسیده، حکایت از انگیزه های بیشتر فردی یا چند نفره داشته است، به طور مثال ممکن است افرادی برای از سر راه برداشتن ناجوانمردانه رقیبشان در وب، دست به این نوع اعمال بزنند تا مخاطبان آن سایت یا سرور دچار دلسردی شده و از آن فاصله بگیرند یا برعکس عده ای هکر، خیرخواهانه به سایتی ضد اجتماعی یا به فرض جنگ طلب حمله ddos کنند، لذا گستره افراد و انگیزه ها، بسته به نوع مورد، متفاوت خواهد بود، اما آنچه مسلم است معمولا انسان ها پشت این حملات هستند یا ترکیبی از اندیشه انسان و به کارگیری سیستم، سرور و ابزارهای خاص (DDOS tools) دست به دست هم می دهند تا یک حمله ddos شکل بگیرد.

علائم حملات ddos چیست؟
خوشبختانه یکی از موارد مثبت این نوع حملات این است که به سرعت می توان به نحوه عملکرد سرویس مشکوک شد و جلوی اختلال بیشتر را گرفت، پس از اینکه سروری مورد حمله ddos قرار می گیرد ممکن است با توجه به اهداف و شیوه به کار رفته یک قسمت از منابع یا همه ی قسمت های آن دچار اختلال شود، در زیر لیستی از این علائم را ذکر می کنیم.

– کندی در پاسخگویی به درخواست ها
سروری که مود حمله قرار گرفته باشد، معمولا خیلی کند و با وقفه به درخواست بارگذاری صفحات پاسخ می دهد، البته این نشانه همیشه دلیل حملات ddos نیست، چرا که این اتفاق به طور طبیعی نیز برای سرورها و سایتهای با بازدید بالا ممکن است رخ دهد یا کنترل این امر بستگی زیادی به قدرت سخت افزاری سرور و تنظیمات آن دارد.

– عدم اتصال به پایگاه داده
گاهی ممکن است صفحات استاتیک که نیازی به اتصال پایگاه داده ندارند به راحتی بارگذاری شوند، ولی اتصال به پایگاه داده برای صفحات داینامیک برقرار نشود، در چنین مواقعی معمولا پیام تکمیل ظرفیت اتصال به پایگاه داده یا too many connection ظاهر خواهد شد، بهترین کار در چنین حالتی این است که با تنظیم یک دستور هِدر ۵۰۰ HTTP، به ربات های جستجوگر بگوییم که سایت ما فعلا دچار مشکلی است و بعدا مراجعه نمائید!، چرا که در غیر اینصورت با وجود down بودن دیتابیس سرور، ربات ها با دریافت وضعیت HTTP 200، صفحه خالی را ایندکس می کنند که این حالت اصلا مناسب نیست، در php این کار را با دستورات header می توان انجام داد.

header(‘HTTP/1.0 500 Internal Server Error’);

– مصرف بیش از حد منابع سرور
یکی دیگر از نشانه های حملات ddos می تواند مصرف بیش از حد و غیر طبیعی منابع سرور مثل حافظه و یا پهنای باند در یک بازه زمانی کوتاه باشد.

– افزایش انفجاری درخواست ها
یکی دیگر از نشانه های حملات ddos ، وجود شمار زیادی درخواست http به سرور است که با مشاهده فایل log و قسمت آمار، می توان به این موضوع پی برد.
– اختلالات در سرویس های جانبی نظیر ایمیل
گاهی مواقع حملات ddos سرویس های جانبی یک سرور نظیر سرویس ایمیل را هدف می گیرند، در این مواقع ارسال و دریافت ایمیل ممکن است به کندی صورت گیرد یا دچار وقفه شود، البته همانطور که گفتیم، هر وقفه و اختلالی به معنی حمله ddos نیست، تنها به عنوان یک نشانه می توان آن را محسوب کرد.

در حملات ddos از چه روش هایی استفاده می شود؟
چند روش به عنوان شایع ترین ها در این نوع حملات استفاده می شود، که در زیر به آنها به طور مختصر و جهت آشنایی اشاره می کنیم:

– روش Ping Flood یا طوفان درخواست ها
در این شیوه مهاجم سعی می کند با ارسال درخواست ها (یا بسته های ping) به سمت کامپیوتر هدف (قربانی)، و با تکرار این عمل، کل منابع سرور را اشغال کند تا در نهایت آن را به طور کامل از کار بیندازد، در این شیوه معمولا از کامپیوترهای موجود در یک شبکه یا از سرورهایی به طور همزمان درخواست به سمت سرور قربانی ارسال می شود تا در نهایت موجب از کار افتادن آن شود.

– روش Smurf attack یا استفاده از نقص تنظیمات
یک Smurf attack نوع خاصی از طوفان درخواستها به یک سرور است که طی آن به دلیل وجود ضعف در تنظیمات سرویس، اجازه ارسال بسته هایی از اطلاعات به تمام کامپیوتر های موجود در یک شبکه در عوض ارسال آن به یک کامپیوتر خاص از طریق آدرس Broadcast آنها است، آدرس Broadcast می تواند به عنوان مثال آی پی اشتراکی سایت های موجود در یک سرور باشد؛ در این حالت اگر تنظیمات سرور به درستی انجام نشده باشد، ارسال یک درخواست به این آی پی، موجب تقسیم شدن آن بین تمام زیر شاخه ها و در نتیجه overload شدن سرور می شود.

– حملات موسوم به SYN یا SYN flood
روش اخیر نیز در عمل مشابه با موارد گفته شده است، با این تفاوت که در اینجا مهاجم با ارسال درخواستهایی از نوع بسته های TCP/SYN در پشت چهره ای عادی و تایید شده به عنوان یک کاربر معمولی، از سرور تقاضای اتصال می کند که پس از ارسال پاسخ درخواست، هیچ جوابی به پاسخ سرور داده نمی شود تا اتصال نیمه باز همچنان برقرار باشد (سرور در انتظار پاسخ مهاجم مدتی صبر می کند)، در این بین با افزایش این اتصالات نیمه باز، منابع سرور اشغال شده و نهایتا موجب بروز اختلال و از کار افتادن آن می شود.

– روش Teardrop یا Teardrop attacks
در این شیوه رشته ای از آی پی های ناقص به هم متصل شده و شبیه به هم را به سرور ارسال می کنند که اگر تنظیمات قسمت TCP/IP fragmentation re-assembly سرور دچار نقص در تشخیص آنها باشد، موجب بروز مشکل اضافه بار یا overload در سرور خواهد شد.

انواع روش های حمله :

۱- با استفاده از یک شلر
۲- با استفاده از نرم افزار های DDOSER
۳- با استفاده از پینگ در CMD

۱- در حمله با استفاده از شلر ها باید شل مورد نظرتون رو روی یه سرور و یا هاستی که آپاچی باشه (PHP ساپورت)بریزید و از اون طریق حمله خودتون رو شروع کنید که برای این کار هم میتونید از یه فضای رایگان یا پولی هاست استفاده کنید ، یا در سایت مورد نظر نفوذ کنید و ازش یه شل داشته باشید.
معمولا کار با شل ها ساده هست و از ۳ بخش تشکیل شدند.
I) آی پی اون سایت یا سروری که میخواید بهش حمله کنید.
II) پورت مورد نظر روی سرور هدف.
III) مدت زمان حمله به سایت.

– وقتی میخواهید حمله خودتان را با استفاده از نرم افزار انجام بدهید معمولا چند نکته قابل اهمیت هست.
I) مشخص کردن حجم و اندازه پکت هایی که قصد دارید به سرور یا سایت ارسال شود .(بسته به پهنای باند و سیستم)
II) مدت زمان و delay هایی که روی یرنامه ست می کنید. (برای حمله به سایت های بزرگ حتما باید از نفرات با پهنای باند بیشتری استفاده کنید.)

۳- با استفاده از پینگ در CMD هم می توانید به یه سایت حمله تکذیب کننده سرویس رو انجام بدید ، ولی خوب این روش قدیمی هست و اکثر سایت ها و سرور ها به قدری قوی شدند که به راحتی در مقابل این روش مقابله کنند.

در این روش نات پد رو باز کنید و عبارت زیر رو در اون به تعداد زیاد کپی کنید و در آخر هم با فرمت .bat ذخیره کنید.


start ping serverip -l ۶۵۰۰۰ -t
start ping ۱۹۲٫۱۶۸٫۷۴٫۱ -l ۶۵۰۰۰ -t

در انتها یک مطلبی وجود دارد که واقعا حائز اهمیت هست و متاسفانه در بسیاری از سایت ها به اشتباه درج شده که :
دوستان عزیز دقت کنید تفاوت بین DOS و DDOS رو :

۱- Denial Of Service Attack = DOS
به معنی “حملات تکذیب سرور “

۲- Distributed Denial Of Service Attack = DDOS
به معنی ” حملات توزیع شده تکذیب سرور “

همانطوری که از معانی مشخص هست ، وقتی حملات از یکسو انجام شود (یک نفر یا یک سرور) این حملات DOS نامیده می شود ولی وقتی از چند سو انجام شود، DDOS تلقی می شود!


نظرات

3 پاسخ به “حملات DDOS چیست؟”

  1. محمد گفت:

    مثل همیشه بسیار عالی

  2. محمد گفت:

    مثل همیشه عالی بود ممنون

  3. mr.b3n گفت:

    عالی بود بهترین توضیح درمورد حملات ddos و dos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *