نقشه راه امنیت : قسمت اول الزامات و پیش نیازها

تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (5٫00 / 5)

قسمت اول : نقشه راه امنیت : الزامات و پیش نیازها

یکی از مسائل و دغدغه های مهمی که در دنیای IT با آن روبرو هستیم، داشتن نقشه راهی موثر و کارآمد از مسیری که می خواهیم به آن وارد شویم می باشد. بسیاری از افراد که در اول راه قرار دارند با این سوال روبرو می شوند که از کجا باید شروع کرد؟ و چه منابعی را مطالعه کنیم؟ و بعد از گذراندن یک مرحله، مرحله بعدی چیست؟ ( نقشه راه امنیت )

این سوالات باعث شد تا با مشورت از متخصصان این حوزه ما اقدام به ایجاد رودمپ هایی در هر شاخه از مباحث امنیت سایبری کنیم تا ضمن رفع ابهامات و مسیرهای اشتباهی که باعث سردرگمی افراد در گام نخست می شوند جلوگیری کرده و با ارائه سرفصل های آموزشی مورد نیاز این حوزه علاقمندان در این مسیر را به هدف نهایی برسانیم. ( نقشه راه امنیت )

مسیر اول، الزامات مقدماتی ورود به شاخه های اصلی امنیت (شبکه) می باشد در این مرحله، ما پیش نیازهایی که یک کاربر برای ورود به آن نیاز دارد را معرفی می کنیم تا دانشجو با مطالعه این شاخه و آماده سازی خود، مهیای ورود به شاخه های اصلی شود. ( نقشه راه امنیت )

مرحله اول گذراندن دوره (ICDL) می باشد با ذکر این نکته که کاربر بسیار مبتدی است و دانش بالایی ندارد. این دوره برای کاربرانی که کمی حرفه ای تر با سیستم عامل ها کار می کنند الزامی ندارد.

مرحله بعدی تسلط کامل بر روی سیستم عامل ویندوز بعنوان محیطی که اکثر زمان خود را در آن صرف می کنید می باشد. این مهارت شامل تسلط روی بچ پروگرمینگ، تنظیمات رجیستری، تنظیمات دفاعی مانند فایروال و … می باشد.

در مرحله بعد کاربر بعد از تسلط روی سیستم عامل ویندوز، باید به سراغ یادگیری یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس برود. دلیل این مورد این است که بیش از ۷۰% سرورها در دنیای IT لینوکسی می باشند و نیاز است شما قبل از ورود حتما این سیستم عامل را یاد بگیرید. در اینجا پیشنهاد ما یادگیری در حد دوره Linux Essential می باشد. در دوره های بعدی دوره های تخصصی تر نیز اضافه خواهد شد. ( نقشه راه امنیت )

در گام بعدی نیاز است که دوره Network+ را بعنوان مقدماتی ترین دوره شبکه فرا بگیرید. این دوره نیز به درک مفاهیم بنیادی شبکه به شما کمک می کند تا در ادامه مسیر درک درستی از روند کارها داشته باشید. شبکه در دنیای امروز نقش مهمی را در ۸۰% از کارها انجام میدهد به منظور درک کردن ارتباط دو کامپیوتر با هم الزامی هست که شما این مبحث را هم‌ به خوبی درک کنید و این دوره پیش نیاز امنیت می باشد.

بعد از این مراحل، باید با دوره های مقدماتی امنیت آشنا شوید. در این مرحله پیشنهاد ما گذراندن دوره CSCU می باشد. این دوره به شما کمک می کند تا مفاهیم اولیه امنیت و برخی از تنظیمات امنیتی را یاد بگیرید. ( نقشه راه امنیت )

در گام بعدی نیاز است شما به منظور درک درست از برنامه نویسی، الگوریتم و فلوچارت را یاد بگیرید و در ادامه با یادگیری زبان نشانه گذاری html خودتان را برای ورود به دنیای برنامه نویسی آماده کنید. در ادامه این گام برای شروع اقدام به یادگیری زبان Python کنید و در صورت تمایل (و نه الزام) زبان های C و PHP را نیز فرا بگیرید.

در در صورت تمایل در انتها دوره A+ را بعنوان دوره ای که شما را با سخت افزار ها سیستم آشنا می کند، می توانید این مرحله را با موفقیت به پایان برسانید. دوره A+ به شما این دید را میدهد که ارتباط سخت افزار و نرم افرار به چه صورت است و در خارج از سیستم عامل و نرم افزار چه فرایندهایی اتفاق میافتد تا شما یک سیستم عامل و یا یک نرم افزار را مشاهده و دوره آموزش سخت افزار (A+) به ما کمک میکند تا مهارتهایی در زمینه نصب و راه اندازی و رفع عیوب رایانه های شخصی کسب کنیم .

همچنین ذکر این نکته ها الزامی است که اولا شما برای ورود به دنیای امنیت شبکه نیاز به تسلط مناسب به زبان انگلیسی (به منظور استفاده از منابع خارجی) و دوما نیاز به داشتن روحیه سرچ کردن (به منظور رفع مشکلات و نیازها)، خواهید داشت.

منبع : کانال تلگرامی @ITRoadMap


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *